Jak uprać dywan

Jak uprać dywan?

jak uprać dywanDywan to popularny element aranżacji wnętrza – poprawia jego termikę i akustykę, podnosi komfort użytkowania przestrzeni, jest niczym kropka nad i dla projektu wykończenia pokoju. Niestety z czasem, nawet najlepszej jakości dywan ulega zabrudzeniu. Wraz z gromadzącymi się w dywanie zanieczyszczeniami okładzina podłogowa traci na atrakcyjności i staje się niebezpieczna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak uprać dywan, który zamiast być ozdobą wnętrza stał się powodem do wstydu?

Domowe sposoby na czysty dywan czy pranie przemysłowe?

Wydawać by się mogło, że upranie dywanu w warunkach domowych to żaden problem. Wystarczy kupić płyn do prania dywanów, wlać go do wody i wyszorować dywan szczotką. Alternatywą są również środki do prania dywanów w sprayu. W praktyce skuteczne i bezpieczne pranie dywanu wymaga:

  • określenia materiału, z jakiego został wykonany dywan,
  • określenia stopnia zabrudzenia oraz specyfiki poszczególnych plam,
  • adekwatnego doboru chemii czyszczącej,
  • zastosowania dedykowanych urządzeń myjąco-piorących,
  • zapewnienia odpowiednich warunków od wyschnięcia dywanu.

W przeciwnym razie szybko okaże się, że dywan jest niedoczyszczony, a jego struktura inna niż przed praniem. Zamiast puszystej niegdyś okładziny dywanowej mamy teraz zbity i nieprzyjemny w dotyku chodnik lub – jak to ma często miejsce w przypadku dywanów pluszowych – dywan jest potargany, skołtuniony i nie prezentuje się najlepiej. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie płukanie – detergent wtarty w dywan szczotką lub rozprowadzony atomizerem w sprayu musi być dobrze wypłukany. Jeśli nie będzie, dywan szybko się zabrudzi, bo oklejone detergentem włókna będą szybciej absorbować kurz oraz inne zanieczyszczenia.

Jak uprać dywan profesjonalnie – pralnia czy pralnia mobilna?

Mobilne pranie dywanów pozwala na uzyskanie nieporównywalnie lepszego efektu niż miska ze szczotą, jednak technologia ta ma pewne ograniczenia. Dywan przed praniem jest tylko odkurzony, a nie skrupulatnie wytrzepany. Wybór detergentów też jest w pewnym sensie ograniczony, ponieważ muszą to być detergenty dedykowane dla danego urządzenia piorącego, co nie zawsze idzie w parze z najlepszym możliwym do uzyskania efektem prania. Dodatkowym mankamentem pralni mobilnej jest fakt, iż nie oferuje ona impregnacji dywanu przed zanieczyszczeniami. Dlatego od czasu do czasu dywan warto oddać do profesjonalnej pralni. Pranie dywanów we Wrocławiu oferuje pralnia Latający Dywan, w której Twój dywan jest trzepany, prany, ozonowany i impregnowany, a w razie potrzeby przycinany i obszywany tak, żeby po powrocie do domu prezentował się jak nowy.