Pranie i czyszczenie dywanów wiskozowych

Skuteczne czyszczenie dywanów wiskozowych

Dywany wiskozowe to popularny element aranżacji wnętrz. Aby jak najdłużej cieszyły oko i zachowały funkcjonalność wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak powinno przebiegać czyszczenie dywanów wiskozowych? Czy dobrym rozwiązaniem jest pranie dywanów wiskozowych na morko?

Wiskoza jest tkaniną produkowaną z celulozy. Nie jest jednak materiałem w 100% naturalnym. Aby uzyskać włókno wiskozowe, celuloza jest poddawana działaniu intensywnych środków chemicznych. Proces ten ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość i trwałość włókien wiskozowych oraz wymagania dotyczące ich prawidłowej pielęgnacji.

Czyszczenie dywanów wiskozowych w warunkach domowych 

Dywan wiskozowy stosunkowo łatwo ulega zabrudzeniom. Na jego powierzchni widać praktycznie wszystko, co gorsza wiskoza jest włóknem niezwykle trudnym w pielęgnacji. Nawet odrobina wody może spowodować nieodwracalne uszkodzenia i nieestetyczne zacieki. Dlatego pranie dywanów wiskozowych na mokro jest absolutnie niewskazane. Jedynym zalecanym sposobem czyszczenia dywanów wiskozowych w domu jest jego odkurzanie. Nie powinno być one energiczne, ani siłowe. Dywan z wiskozy należy odkurzać powoli i ostrożnie. Należy przy tym unikać odkurzaczy z mocnym ssaniem i trzepaczkami. 

Mycie i pranie dywanów wiskozowych: Czego nie należy robić?

Jeśli zależy nam na długim użytkowaniu dywanu i zachowaniu go w dobrej kondycji musimy pamiętać o tym,  że przemoczone włókna wiskozy tracą 50% swojej wytrzymałości. W efekcie są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, w związku z czym dywan jeszcze łatwiej uszkodzić. Dotyczy to nie tylko prania na morko, ale również wszelkiego rodzaju plam, które powstają w wyniku rozlania się na dywanie cieczy.

W przypadku rozlania cieczy pierwszym krokiem powinno być usunięcie wilgoci. Zabieg ten można przeprowadzić przy pomocy białego, bawełnianego ręcznika. Wiskoza nie zatrzymuje dobrze barwnika, w związku z tym kontakt z wilgocią może powodować nieestetyczne zacieki. Dlatego należy działać szybko i zdecydowanie. Zabrudzenia z kolei najlepiej usuwać gąbką, która będzie chłonęła ciecz z dywanu. Należy unikać pocierania plamy, a tym bardziej tarcia.

Profesjonalne pranie dywanów wiskozowych: Sprawdź naszą ofertę!

Skuteczne, a zarazem bezpieczne czyszczenie dywanów wiskozowych jest bardzo wymagające. Alternatywą dla prób oczyszczenia dywanu w domowych warunkach jest skorzystanie z oferty profesjonalnej pralni dywanów. Latający Dywan to miejsce, w którym od lat dbamy o czystość, bezpieczeństwo oraz estetykę powierzanych nam tekstyliów. Posiadamy bogate doświadczenie w praniu dywanów wiskozowych. Korzystamy w tym celu z dedykowanych metod i środków czyszczących. Efektem są czyste, świeże i pięknie wyglądające dywany, które przez długi czas stanowią ozdobę każdego wnętrza. 

Klientów zainteresowanych zleceniem prania dywanów wiskozowych zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu. Usługi czyszczenia i prania dywanów świadczymy wraz z odbiorem dywanu od klienta i jego transportem powrotnym. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.